Az MSZ EN 1149 szabvány vizsgálati módszert ír elő olyan anyagok vizsgálatára, amelyeket a gyújtó kisülések elkerülése érdekében az elektrosztatikus töltéseket levezető védőruházat vagy kesztyűk gyártásához kívánnak felhasználni. A módszer nem vonatkozik a normál elektromos feszültség elleni védőruházat vagy kesztyű gyártásához használt anyagokra.
A kiegészítő szabályok meghatározzák az antisztatikus munkaruházatra vonatkozóan elfogadandó vizsgálati módszereket, nevezetesen:
MSZ EN 1149-1:2006 A gyújtó kisülések elkerülése érdekében készült ez a szabvány, amely alapján vizsgálati módszert határoztak meg az elektrosztatikus töltéseket levezető védőruházat (vagy kesztyű) gyártására szánt anyagokra. A módszert nem alkalmazzák a normál elektromos feszültség elleni védőruházat vagy kesztyű gyártásához használt anyagokra.
EN 1149-2:2000 Vizsgálati módszer a védőruházatot alkotó anyagok függőleges elektromos ellenállásának mérésére. A szabvány nem alkalmazható hálózati feszültség elleni védelemre.
EN 1149-3:2004 A ruházathoz használt anyagok felületén az elektrosztatikus töltések levezetésének mérésére szolgáló vizsgálati módszerek meghatározása.
EN 1149-5:2019 szabvány meghatározza az anyaggal szemben támasztott követelményeket és az elektrosztatikus töltéseket levezető védőruházat kialakítását, amelyet egy teljes földelt rendszer részeként használnak a gyújtó kisülések elkerülése érdekében. Ezek a követelmények gyúlékony, oxigénnel dúsított légkörben elégtelenek lehetnek. E szabvány hatálya nem terjed ki az elektrosztatikus töltéseket levezető védőkesztyűkre vagy lábbelikre, amelyek különálló és nem a ruházat szerves részét képezik, és nem terjed ki a hálózati feszültség elleni védelemre.
Az e ruházat által nem fedett testrészeket más módon kell védeni. A ruházatot használat közben be kell gombolni vagy meg kell kötni. Az antisztatikus védőruházat viselőjének megfelelően a talajon kell lennie. A viselő és a talaj közötti ellenállásnak 108 W-nál kisebbnek kell lennie, esetleg speciális lábbelit kell viselni. Gyúlékony vagy robbanásveszélyes gázok közelében, illetve gyúlékony vagy robbanásveszélyes anyagok kezelése során tilos az antisztatikus védőruházatot kinyitni vagy levenni.
A védőruházat elektromos szigetelési tulajdonságai csökkennek folyadékkal, nedvességgel vagy izzadsággal való érintkezés esetén. Az antisztatikus védőruházatot oxigénnel dúsított levegő jelenlétében csak a biztonsági vezető jóváhagyásával lehet viselni. A védőruházat antisztatikus hatékonyságát befolyásolhatja a kopás, a mosási ciklusok és a szennyeződés. Normál használati körülmények között (még akkor is, ha a viselő lehajol vagy mozog) az antisztatikus védőruházatnak mindig el kell fednie minden olyan ruhadarabot vagy tartozékot, amelynek anyaga nem felel meg a szabványnak.