Munkavédelmi cipő / lábbelik és azok védelmének különböző szintjei
Minden biztonsági lábbelinek meg kell felelnie bizonyos, az európai szabványoknak megfelelő követelményeknek, amelyek biztosítják, hogy a lábbeliket a szabványokban meghatározottak szerint hatékonyan tesztelték, és rendelkeznek a védelem ellátásához szükséges tulajdonságokkal.
Az EN szabványok
A leggyorsabb módja annak, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy bármely lábbeli megfelel a munkavállalók védelmére vonatkozó "alapvető követelményeknek", ahogyan azt a személyi védőeszközökről szóló rendeletek meghatározzák, ha meggyőződünk arról, hogy a lábbeli megfelel a vonatkozó EN-szabványoknak.
A lábbelik biztonsági jellemzőit az EN ISO 20344:2004 (felülvizsgált ISO 20344:2011) európai vizsgálati szabványok szerint vizsgálják. A teljesítményre vonatkozó előírásokat egy kapcsolódó szabványsorozat tartalmazza, nevezetesen:
- EN ISO 20345:2004 (helyébe lépett a 20345:2011 - lásd alább) a biztonsági lábbelikre vonatkozóan: 200 joule ütésállósági szabványt ír elő (ez megfelel egy 20 kg-os súly 1020 mm-ről a lábujjakra történő leejtésének), valamint 15 KN nyomóvizsgálatot (ez megfelel 1,5 tonnának, amely a lábujjak területére nehezedik).
- EN ISO 20346:2004 védőlábbelikre: 100 joule ütésállósági és 10 KN összenyomódási tesztet ír elő.
- EN ISO 20347:2004 a munkahelyi lábbelikre: a biztonsági és/vagy védőlábbelik számos tulajdonságával rendelkezhet, de a biztonsági lábfej nélkül.
- A lábbeliket a vizsgálat és a tanúsítás után CE-jelöléssel látják el. Megjegyzés: a gyártónak felhasználói tájékoztatót is kell adnia, amelyben jelzi, hogy a lábbeli milyen felhasználásra alkalmas, illetve nem alkalmas.A szabványok magyarázataA biztonsági lábbelikre vonatkozó legújabb, leggyakrabban használt szabvány a következő:
- ISO EN 20345:2011: Biztonsági lábbelik.
- Ez minden új termékre vonatkozóan a régebbi EN 20345:2004 és EN 345 szabványt váltja fel. A régebbi szabványok továbbra is megtalálhatók a régebbi termékeken, de a 2013 júniusa után piacra kerülő új termékeknek meg kell felelniük az EN 20345:2011 szabványnak. A lábbeliken fel van tüntetve a vonatkozó szabvány, amelynek a lábbeli megfelel, valamint a nyújtott védelem szintje. Az EN ISO 20345:2011 szabványnak megfelelő lábbelik nyújtják a legnagyobb védelmet.
- A különleges kockázatokra kiegészítő, munkakörhöz kapcsolódó szabványok vonatkoznak, például a tűzoltók lábbelijei, az elektromos szigetelő lábbelik, a láncfűrészes sérülések, a vegyi anyagok, az olvadt fém fröccsenése ellen védő lábbelik és a motorkerékpárosok védelme.
Néhány kulcsfontosságú pont
- Minden 2004 előtt tervezett és a mai napig gyártott lábbeli EN ISO 20345:2004 szabványt visel.
- Az EN ISO 20345:2007 a 2007 után tervezett vagy újratesztelt lábbelikre vonatkozó szabvány. Meghatározza azokat a minimumkövetelményeket, amelyeknek megfelelően a biztonsági lábbeliket sikeresen tesztelni kell.
- Az EN ISO 20345:2011 a 2013. július 31. után gyártott lábbelikre vonatkozik; ezeknek a termékeknek meg kell felelniük ennek a szabványnak. Az EN ISO 20345:2011 szigorúbb minimumkövetelményeket határoz meg, amelyeknek megfelelően a biztonsági lábbeliket sikeresen tesztelni kell. A szabvány előírja, hogy minden biztonsági lábbelinek lábujjvédővel kell rendelkeznie.
- Minősítések
- A választás megkönnyítése érdekében a biztonsági bakancsok és lábbelik általában egy egyszerű két- vagy hárombetűs kódot viselnek, amely meghatározza az adott termékre vonatkozó alapvető biztonsági előírásokat. Ez általában S-sel kezdődik a 200 Joule-os, ritkábban P-vel a 100 Joule-os lábujjvédőre; további tulajdonságokat további kódok vagy piktogramok jelezhetnek.
- A biztonsági lábbeliknek alapkövetelményként 200 joule-s orrmerevítővel kell rendelkezniük. Egyéb tulajdonságok, amelyek szerepelhetnek: áthatolásállóság (középtalp védelme), vezetőképesség, antisztatikus, hő- vagy hidegszigetelés, energiaelnyelés, forró érintkezésnek ellenálló külső talp, vízállóság.
Az alapvető minősítési kategóriák és jelzések összefoglalása:
Osztály | Jellemzők és előnyök |
---|---|
SB | 200 joule lábujjvédelem, olajálló külső talp. (Minimális követelmény) |
SBP | Mint az SB plusz középtalp a behatolással szembeni ellenállás érdekében. |
S1 | Mint SB plusz antisztatikus tulajdonságok és teljesen zárt energiaelnyelő sarokrész. |
S1P | Mint az S1 plusz a középtalp a behatolással szembeni ellenállás érdekében. |
S2 | Mint S1 plusz a vízbehatolással és vízfelszívódással szembeni ellenállás. |
S3 | Mint S2 plusz a behatolással szembeni ellenálló képességet biztosító középtalp és a sarkos külső talp. |
S4 | 200 joule lábujjvédelem. Teljesen gumi vagy polimer szerkezet (vízálló). Antisztatikus tulajdonságok, energiaelnyelő sarokrész. |
S5 | Mint az S4 plusz középtalp a behatolással szembeni ellenállásért és sarkos talpbetétes külső talp. |
Külön jelölések, egyéb védelmet szolgáló tulajdonságok:
Lábujjvédelem (SB)
A lábujjak nagyon sérülékeny testrészek, különösen a munkahelyen. A lábujjvédőnek ellen kell állnia egy 200 joule-os ütközésnek. A joule az energia egysége, és ez a szabvány szándékosan specifikus. Egy alacsony magasságból lezuhanó nehéz tárgy sokkal kisebb energiával eshet le, mint egy sokkal nagyobb magasságból lezuhanó könnyebb tárgy. A lábujjaknak a becsapódások mellett a lábujjaknak 1000 kg-nál jóval nagyobb nyugvó tömegnek is ellen kell állniuk.
A legtöbb ember hallott már acélbetétes bakancsokról, de a védelemnek nem kell feltétlenül acélból lennie. Valójában az alternatíváknak is vannak előnyei. A nem fémből készült védelem ugyanolyan erős, de könnyebb lehet.
Antisztatikus védelem (A)
A ruházat, az ülőfelület anyagai és az éghajlati tényezők statikus elektromos töltést okozhatnak a testben. A lábbelik egyes anyagai túlságosan szigetelhetik a testet, ami a töltés megtartását eredményezi. Amikor ezután megérint valamit, a töltés gyorsan kiáramolhat a testéből, ami szikrát és egy kis kellemetlen áramütést okozhat. Az antisztatikus lábbelik jelentősen csökkentik ezt a hatást, de nem nyújtanak teljes védelmet az elektronikai és robbanóanyagokkal kapcsolatos munkák során. Ehhez elektrosztatikus védelemre (ESD) lesz szüksége.
Középső talp áthatolás elleni védelem (P) - SB-P, S1-P, S3, S5
Az éles tárgyak, ahol járunk és állunk, jelentős kockázatot jelentenek nemcsak a munkahelyen, hanem a szabadban és otthon is. A középtalpvédelem védelmet nyújt a szögek és egyéb tárgyak ellen. Ahhoz, hogy a lábbeli megfeleljen ennek a szabványnak, 1100 N behatolási erőnek kell ellenállnia. A középtalp védelme a következő módszerek valamelyikével történik: rozsdamentes acélbetét a talpban, alumíniumbetét a talpban, vagy kevlárbetét. Az alumínium és a kevlár megoldások a legrugalmasabbak és a legkönnyebbek, és a lábfej legnagyobb területét fedik le. A kevlárbetétek sokkal nagyobb hőszigetelést is nyújtanak.
Energiaelnyelés (E)
Energiaelnyelés a sarokrészben
Vízálló felső (WRU)
Vízálló felsőrész; nem minden gumi vagy polimer lábbelinél használatos.
Hőálló (HRO)
Hőálló külső talp: 60 másodpercig 300°C-nak ellenáll.
Hideg elleni szigetelés (CI)
Hideg elleni szigetelés: 30 percig tesztelve 1 -20°C-on.
Hőszigetelés (HI)
Hőszigetelés: 30 percig 150°C-on tesztelve.
Elektrosztatikus kisülés (ESD)
Az ESD-lábbeliket az elektronikai és robbanóanyag-ipar számára tervezték, és meg kell felelniük az ESD CEI EN 61340-5-1 szabványnak.
Nem fémből készült lábbeli
A fém alkatrészeket nem tartalmazó biztonsági lábbelik ideálisak olyan munkahelyeken, ahol fémdetektorok vannak, mint például a repülőterek, mivel kiküszöbölik az eltávolítással járó gondokat.
Minden biztonsági lábbeli a fent felsoroltaknál több jellemzővel is rendelkezhet, de ezek az egyes biztonsági minősítések teljesítéséhez szükséges minimumkövetelmények és a leggyakoribbak.
A különleges védelemre vonatkozó lehetőségek a következő kategóriákba sorolhatók:
- A - Antisztatikus: S1, S2 és S3 szintek alapfelszereltségi szinten.
- E - Energiaelnyelő sarok: Az S1, S2 és S3 szintek alapfelszereltségi szintje.
- P - Szúrásálló: alapfelszereltségként az SB-P, S1-P és S3 szinteknél.
- HRO - Hőálló talp: Szériafelszereltség az SB, S1, S2 és S3 szinteknél.
Célszerű ellenőrizni a lábbelik címkéit, hogy a megfelelő használati kódot alkalmazzák-e; az egyes márkák biztonsági előírásaival kapcsolatos részletesebb információkért lásd a használati utasításokat.CsúszásmentességAz egyéni védőeszközökről szóló irányelvben foglaltak szerint azonban a csúszásmentesség minden egyéni védőcipő "alapkövetelménye". Ennek megfelelően a csúszásállósági teljesítményt a BS EN ISO 13287:2012 BS EN ISO 13287:2012 európai szabvány alapján kell vizsgálni. Lábbelik. A csúszásállóság vizsgálati módszere. Az EN ISO 13287 szabvány jól jelzi, hogy egy talp valószínűleg mennyire jól tapad.
A HSE azt tanácsolja, hogy ellenőrizze a beszállítójánál, hogy az Önt érdeklő lábbeliket valóban tesztelték-e csúszásállóság szempontjából - a régebbi modelleket nem biztos, hogy tesztelték. Amennyiben a lábbeliket tesztelték, a súrlódási együttható (CoF) vizsgálati értékeinek rendelkezésre kell állniuk. A CoF-adatokat a beszállítótól lehet kérni, és azokat a használati utasításban is fel kell tüntetni. Néhány beszállító már közzéteszi ezeket a katalógusában. Minél magasabb a CoF, annál jobb a csúszásállóság. Keresse az EN ISO 20345/6/7:2004 (A1:2007) szabvány A. mellékletében meghatározott minimumkövetelményeknél magasabb CoF-eredményeket.
A lábbelik biztonsági jellemzőit, beleértve a csúszásállóságot is, az EN ISO 20344:2011 személyi védőfelszerelésbe foglalt európai vizsgálati szabványok szerint is vizsgálják. Lábbelik vizsgálati módszerei.
A választott vizsgálati körülményektől függően az EN-szabványok szerint vizsgált lábbeliket a következő kódok valamelyikével jelölik: SRA, SRB, SRC.
A kódok azt jelzik, hogy a lábbeli az alábbiak szerint végzett vizsgálat során megfelelt a meghatározott követelményeknek:
- SRA - híg szappanoldattal nedvesített kerámiacsempén vizsgálva.
- SRB - sima acélon, glicerinnel történő vizsgálat.
- SRC - a fenti két feltétel mellett végzett vizsgálat.
Ha az ipari lábbeliket CE-jelöléssel látják el, és azt állítják, hogy csúszásgátlóak, akkor azokat tesztelni kell, és a CoF adatok vizsgálati értékeinek rendelkezésre kell állniuk.Célszerű lehet további vizsgálati adatokat is kérni a szállítótól, például a végfelhasználásra jellemző tesztfelületeken mért CoF értékeket. Egyes lábbelik, amelyek általános csúszásállóságot állítanak, nem biztos, hogy jól teljesítenek bizonyos igénybevételt jelentő körülmények között - nincs olyan lábbelitípus, amely minden helyzetben ideális lenne.
Biztonsági bakancsok kiválasztása vállalkozása számára
A személyi védőeszközöket - beleértve a biztonsági lábbeliket is - mindig csak "végső megoldásként" szabad használni, ha minden más ésszerű vagy gyakorlati intézkedést megtettek a kockázat kezelésére. Alapvető fontosságú, hogy a kiválasztott biztonsági lábbeli:
megfelel a jogszabályi követelményeknek és a jogi előírásoknak
az azt viselő személyzet helyesen használja.
A gyártóknak és a beszállítóknak kulcsszerepük van (a 2002. évi Személyi védőfelszerelésekről szóló rendeletek és a HSWA 6. szakasza alapján) annak biztosításában, hogy megfelelő termékek álljanak rendelkezésre, és hogy a vállalatok rendelkezzenek a megfelelő információkkal a helyes választáshoz.A lábbelik kiválasztásakor számos tényezőt figyelembe kell venni, például a kényelmet, a tartósságot és a szükséges további biztonsági jellemzőket, például az acél középtalpat. A végső választásnak kompromisszumosnak kell lennie. Ezért nem tanácsos a lábbeliket kizárólag a prospektusok leírásai vagy a laboratóriumi vizsgálati eredmények alapján kiválasztani.5 Ahhoz, hogy "megfelelő" legyen a személyi védőeszköz (beleértve a lábbeliket is), a következőknek kell lennie:
az érintett kockázatnak és a munkakörülményeknek megfelelően értékelve
olyan tényezők figyelembevételével választották ki, mint például a viselés időtartamának hossza.
megfelelően illeszkedik-e a viselőjéhez
kompatibilis-e az esetlegesen viselendő egyéb egyéni védőeszközökkel (pl. vízálló ruhákkal)
és "CE" jelöléssel kell ellátni, ha 1995. június 30. után gyártották.
Biztonsági lábbelik kockázatértékeléseA biztonsági csizmák és lábbelik kiválasztása előtt a megvásárolni kívánt munkahelyre vonatkozó, nemrégiben készült kockázatértékelésre kell hivatkoznia, vagy ha még nem létezik, akkor el kell végeznie egyet.
Ez világos képet ad arról, hogy milyen veszélyek ellen kell védekeznie - és lehetővé teszi a munkakörnyezetének legmegfelelőbb biztonsági lábbeli kiválasztását. A kockázatértékelés jó módszer az új vagy kihagyott veszélyek azonosítására, és az ezek ellenőrzésére irányuló intézkedések bevezetésére. A veszélyek közé tartozhatnak:
- nedves körülmények
- elektrosztatikus felhalmozódás
- csúszás
- vágások és szúrások
- leeső tárgyak
- fém- és vegyszerfröccsenés
A biztonsági lábbelik választásánál gondoljon a feladatra, a környezetre, amelyben a lábbeliket viselni fogja.
Vegye figyelembe az olyan kulcsfontosságú szempontokat:
- Fennáll-e a leeső tárgyak veszélye?
- Fennáll-e az éles tárgyaknak a cipőtalpba való behatolásának veszélye?
- Szükség van-e lábközépcsontvédelemre? A tárgyak megsérülhet/összenyomhatják az egész lábfejet?
- Szükség van-e vágás elleni védelemre (pl. láncfűrész használata)?
- Vannak-e csúszós felületek a munkahelyen?
- Vannak-e savak/lúgok/ vegyszerek a munkahelyen?
- Szükség van-e sarok- vagy bokatámaszra? Fennáll-e a boka kicsavarodásának vagy ficamának veszélye?
- Fennáll-e az olvadt fémmel való érintkezés veszélye?
- Fennáll-e a szélsőséges hőmérsékletekkel való érintkezés veszélye?
- Vannak-e jelen kisebb irritáló anyagok?
- Van-e biológiai veszélyforrás, például az egészségügyi intézményekben?
- A munkavállaló hosszú órákat van talpon?
- A munkavállalók nagyon nedves vagy nedves körülmények között dolgoznak?
- Van-e a munkavállalónak a szükséges biztonsági lábbeli szempontjából releváns egészségügyi problémája; pl. cukorbetegség, talpi gyulladás stb.
Koncentráljon a valódi kockázatokra - azokra, amelyek a legnagyobb valószínűséggel kárt okozhatnak. Gondolja át, hogyan történhetnek a balesetek, és kiket érhet kár.
Kérdezze meg alkalmazottait/kollégáit, hogy szerintük melyek a veszélyek - lehet, hogy észrevesznek olyan dolgokat, amelyek az Ön számára nem nyilvánvalóak, és lehet, hogy jó ötleteik vannak a kockázatok ellenőrzésére.
A kockázatértékelést rendszeresen felül kell vizsgálni, ha a munkahelyi körülmények megváltoznak.
A személyi védőfelszereléseket is rendszeresen felül kell vizsgálni, mivel új, továbbfejlesztett modellek válhatnak elérhetővé, és a védőfelszereléseket rendszeresen ellenőrizni kell, nem sérültek-e, esetleg túlhasználtak.
A veszélynek/kockázatnak megfelelő lábbeli kiválasztása:
A munkahelyi környezet sajátos igényeinek ismerete kulcsfontosságú szempont. Lehetséges kockázatot jelentenek-e leeső tárgyak, éles felületek vagy fémek, vagy a vegyi anyagok vagy elektromos veszélyek jelentenek további potenciális kockázatot?
A munkahelyi kockázatértékelésen túl, vegye figyelembe a következőket is:
Veszély/kockázat |
Ajánlott védelmi tulajdonságok |
---|---|
Zuhanó tárgyak | Lábujjvédő - acél vagy kompozit |
Éles tárgyak/talp behatolása | Acél vagy kompozit középtalpvédelem |
A lábközépcsont sérülése/zúzódási veszély | A lábbeli hídját fedő lábközépcsontvédő |
Vágásvédelem (pl. láncfűrész) | Speciális láncfűrészes bakancsok állnak rendelkezésre. |
Csúszós felületek, munkakörnyezet | Csúszásmentes talp |
Savakkal/alkáliokkal/kémiai anyagok | Savakkal/alkáliokkal/kémiai anyagokkal szemben ellenálló talp; tudni kell, hogy milyen típusú savakat/kémiai anyagokat használnak. Szükség lehet a szállító felhívására, hogy ellenőrizze, a lábbeli megfelel-e a követelményeknek. |
Sarok/boka alátámasztása | Bokavédelem; fűzős cipő; ütéscsillapító sarokrészek. |
Olvadt fém | Öntödei csizma; vádlivédelem |
Szélsőséges hőmérsékletek | Hőálló talp; hűtőházi csizmák/szandálok (biztosítsa a szigetelést és a légáteresztő tulajdonságokat). |
Kisebb irritáló anyagok | A szigorítói csizmák extra védelmet nyújtanak. |
Biológiailag veszélyes anyagok | Könnyen tisztítható, gépben mosható |
Hosszú ideig tartó állás | Kényelmes talp; talpbetét; ütéscsillapító sarokrész |
Nedves/nedves körülmények | Biztonsági lábszárvédő |
A megfelelő lábbeli kiválasztása használat szerint:
A biztonsági lábbelit igénylő munkakörrel járó veszélyek/kockázat figyelembevétele mellett a beszerzők az iparágra is gondolhatnak - az építőipar és az egészségügy nagyon eltérő igényeket támaszt. Íme néhány példe a teljesség igénye nélkül:
Ajánlott ágazati igények:
Ágazat | Elsődleges védelmi szükségletek | Ajánlott |
---|---|---|
Mezőgazdaság | Védő orr- és középtalp; antisztatikus és csúszásgátló talp; vízhatlan | Biztonsági lábszárvédők |
Vendéglátás | Lengéscsillapító sarok; csúszásgátló talp; könnyen tisztítható/gépben mosható | Mosható biztonsági cipők |
Építőipar | 200 joule lábujjvédő és középtalp; biztos illeszkedés; alátámasztás | Szabványos biztonsági bakancsok (EN345-1) |
Hűtőház | Acél vagy kompozit orr- és középtalp; vízálló külső; tömített varrás; hőszigetelő bélés | Hűtőházi csizma; speciális wellington csizma |
Öntödei (hegesztők) | Biztos felső rész, amely megakadályozza, hogy forró anyag essen a lábra; gyorskioldó csatok | Öntödei csizma; hegesztők biztonsági cipője (EN15090: 2012) |
Erdészeti (láncfűrész kezelők) | Jó tapadás; védőburkolat az elülső részen, a lábujjhegyen és a talpközépen | Vágás elleni védelem, lábszár védelem(speciális biztonsági bakancs, BS EN 381) |
Egészségügy | Csúszásmentes talp; lengéscsillapító sarok; kényelmes talp; könnyen tisztítható/gépben mosható | Mosható csúszásgátló biztonsági cipő/klumpa |
Laboratórium/kémiai kezelés | Vegyszerállóság (EN 13832-2; 13832-3 szerint) | Vegyszerállóságú biztonsági gumicsizma; biztonsági csizma/cipő vegyszerálló talppal kevésbé veszélyes környezetbe. |
Szállítmányozás, logisztika | Védőbetét; antisztatikus és csúszásgátló talp; olaj- és sav-/lúgállóság | Biztonsági csizma/cipő a raktári tevékenységeknek/környezetnek megfelelően (EN345) |
Egyéb választási szempontok:
-
Ütés- és nyomószilárdsági osztályzatok.
- Acélbetétes vagy kompozit csizmák/cipők vásárlásakor tisztában kell lennie az ütés- és a nyomószilárdsági besorolással:
- Az ütési besorolás egy szám, amely arról tájékoztatja Önt, hogy a cipő mekkora kilogrammnyi ütés ellen nyújt védelmet. Például egy I/75 ütésvédelmi besorolású csizma 75 font ütést bír ki. A biztonsági csizmák minimális ütésvédelmi minősítése I/50.
- A kompressziós besorolás azt a terhelést jelenti, amelyet a cipő elviselhet, mielőtt megrepedne vagy eltörne. A C/75 például akár 2500 font nyomóterheléssel szemben is védelmet nyújt. Egy C/50-es csizma akár 1750 font nyomóterheléssel szemben is védelmet nyújt.
Kényelem és komfort
A biztonsági csizmák és lábbelik kiválasztásakor figyelembe kell venni a viselője kényelmét. Vásárlást megelőzően próbáljuk fel mindkét lábra és győződjünk meg arról, hogy a választott munkavédelmi cipő, vagy bakancs megfelelő komfortot biztosít-e.
A lábbeliket naponta sok órán át viselik, ezért a kényelem mellett a biztonságot is biztosítaniuk kell; a tökéletes választás esetén a lábbeli mindkét szempontnak egyaránt megfelel.
CE-jelölés
Győződjön meg arról, hogy a megvásárolt biztonsági lábbelik CE-jelöléssel vannak ellátva, és megfelelnek a PPE-előírások követelményeinek. A CE-jelölés azt jelzi, hogy a személyi védőeszköz megfelel bizonyos alapvető biztonsági követelményeknek, és bizonyos esetekben egy független szervezet tesztelte és tanúsította.
Szakértői értékelések/ajánlások
Az Ön iparágában/munkakörében dolgozók esetleg tudnak tanácsot adni arról, hogy mi vált be náluk, vagy ajánlhatnak bizonyos termékeket. Ez azonban csak egy részét képezheti a kutatásnak, mivel a lábbeliket ahhoz a munkakörhöz/környezethez/munkavállalóhoz kell kiválasztani, akinek a lábbelit beszerzi.
Legjobb illeszkedés
Amellett, hogy a biztonsági bakancsok megfelelnek az előírt jogi előírásoknak, fontos az is, hogy jól illeszkedjenek. A rosszul illeszkedő biztonsági lábbelik bütykök, tyúkszemek, bőrkeményedések, kalapácsujjak és egyéb lábproblémák kialakulásához vezethetnek, és mindenekelőtt - a nem megfelelő biztonsági lábbelik nem képesek megelőzni a sérüléseket. Gondoljon tehát a következőkre:
- Felső - természetes anyagból, például bőrből vagy légáteresztő műszálas anyagból kell készülnie. Egyes bőrfajták műanyag bevonattal rendelkeznek, hogy taszítsák a vizet, és lehetővé tegyék a cipő letörlését.
- Bélés - lélegző anyagból kell készülnie, hogy frissen tartsa a lábat. A bélésnek simának és varrásmentesnek kell lennie.
- Lábujjrész - legyen lábfejformájú és elég mély, hogy megakadályozza a dörzsölődést és lehetővé tegye a lábujjak mozgását. Ez különösen fontos a védő lábujjhegyek esetében. Ha a cipő párnázott és megfelelően illeszkedik, a lábujjhegyeket egyáltalán nem szabad érezni.
- Talpbetét - lehetőleg kivehető legyen, hogy könnyen be lehessen helyezni a párnázást vagy az ortézist.
- Sarok - a saroknak jól kell illeszkedniük a lábfejhez, megakadályozva a sarok kicsúszását a cipőből, és stabilizálva a lábfejet a talajjal való érintkezéskor.
- Sarok - széles talpú legyen, és ne legyen magasabb 4 cm-nél. Hosszú viselés esetén legfeljebb 2 cm magas lehet.
- Talp - legyen erős és rugalmas, ütéscsillapítással, hogy tompítsa a kemény talajon való járás során fellépő rázkódásokat. Anyaga legyen csúszásmentes, például gumi, poliuretán vagy PVC.
- Rögzítés - fűző, csat vagy tépőzár a láb rögzítéséhez a cipőben.
Anyag
Vegye figyelembe a lábbeli készítéséhez használt anyagokat, mivel az egyes anyagok különböző szintű kényelmet, légáteresztő képességet és tartósságot biztosítanak. Ilyen például a nejlonháló és a bőr, a teljes szemű bőr, a vízálló bőr, a Gore Tex.
Költség a minőséggel szemben
A jó minőségű anyagok elengedhetetlenek, és a tartósság hosszú távú befektetést jelent, nem pedig rövid távú költséget.
Bár a gyengébb minőségű lábbelik kezdetben kevesebbe kerülhetnek, hosszú távon valószínűleg több kárt okozhatnak, ha gyakrabban kell cserélni őket, vagy ha a sérülések száma nő. A veszélyek elleni megfelelő védelem nélkül a munkahelyi balesetek száma növekedhet.
A munkáltató jogilag felelős azért, hogy megvédje a munkavállalóit a sérülésektől és biztonságos munkakörnyezetet biztosítson. Ha ezt elmulasztja, akkor kiszolgáltatottá válhat a költséges munkahelyi baleseti kárigényeknek.
Mit kell elkerülni
- A szabványok figyelmen kívül hagyása: győződjön meg arról, hogy a kiválasztott csizma megfelel az adott munkakörre vonatkozó szabványoknak (például az S1-es csizma nem rendelkezik éles tárgyak ellen védő acélréteggel; ehelyett S1P vagy S3 csizmára van szükség).
- Rossz csizma vásárlása: nyilvánvalónak hangzik, de ha nem a környezethez, a feladathoz és a viselőhöz igazítja a lábbelit, akkor rossz lábbelit vásárol.
- Rossz méret megvásárlása. Legyen tisztában cipőméretével.
- A stílus a biztonság helyett: a cipőgyártók általában a biztonságot, a minőséget és a funkcionalitást helyezik előtérbe. Bár a viselők szívesebben viselnek olyan cipőt/csizmát, amely jól néz ki, ez nem lehet elsődleges szempont a kiválasztás során.
- A hamisított vagy illegális termékek kiszűrése
Alapvető egészségügyi és biztonsági követelmény, hogy minden egyéni védőeszközt használati utasítással együtt kell szállítani, és fel kell tüntetni rajta a CE-jelölést. A Brit Biztonsági Ipari Szövetség (BSIF) összeállított egy ellenőrző listát, amely segíthet a személyi védőeszközök beszerzőinek kiszűrni a potenciálisan nem megfelelő termékeket. Az ellenőrző lista a következőket kérdezi:
- A CE-jelölés szerepel-e a termék jelölésén/címkéjén?
- Ha van a terméken, a CE-jelölés megfelelő betűtípussal és legalább 5 mm magasan van-e feltüntetve?
- A magas kockázatú termékek esetében, beleértve a légzőkészülékeket és a vegyi anyagokkal szembeni védőruházatot, a CE-jelölés mellett szerepel-e egy 4 számjegyű szám? (pl. CE0120)
- A termékhez mellékeltek írásos használati utasítást?
- A használati utasítás világos és olvasható szöveggel van-e nyomtatva?
- A használati utasítás legalább angol nyelven készült?
- A gyártó neve és címe szerepel-e részletesen a használati utasításban?
- A BSIF rendelkezésre bocsát egy CE-tanúsítvány ellenőrző listát is, amely segít Önnek ellenőrizni, hogy a megvásárolt egyéni védőeszköz legális-e, a CE-megfelelőségi tanúsítvány valódi-e, és hogy az közvetlenül a berendezés teljesítményére vonatkozik-e.
Biztonsági bakancsok és lábbelik beszállítóinak/gyártóinak értékelése
- akkreditáció - a beszállító rendelkezik-e a vonatkozó ipari szabványok, például az OHSAS 18001 szerinti akkreditációval? Ez elkötelezettségről és tudásról tanúskodik, és bizonyítja, hogy a vállalat sikeresen teljesítette a nemzetközi akkreditációs szabványok követelményeit.
- Alapvető fontosságú, hogy a szállítók/gyártók CE-jelöléssel ellátott és a vonatkozó EN-kódokat feltüntető termékeket szállítanak, és a szükséges tájékoztató füzeteket is mellékelik hozzájuk.
Néhány megfontolandó egyéb szempont amikre talán nem is gondolt:
Cukorbetegség
A diabetikus munkacipők célja, hogy védelmet nyújtsanak a diabetikus lábsérülések ellen. Lélegző bőrből vagy velúr anyagból készülhetnek, és úgy tervezték őket, hogy párnázzanak, miközben boka-, boltív- és saroktámaszt nyújtanak, és egyenletesen elosztják a testsúlyt a lábon, hogy elkerüljék a fájdalmas nyomáspontokat. A diabetikus munkacipők az egyedi ortopédiai cipőkhöz szükséges extra mélységet is biztosíthatják, ami megelőzheti a lábfájdalmat és kényelmet biztosíthat.
Biztosítsa a megfelelő illeszkedést a cukorbetegségben szenvedők számára, mert a rosszul illeszkedő cipők, akár túl laza, akár túl szorosak, dörzsölődést okozhatnak, ami fekélyekhez és további komplikációkhoz vezethet, ha nem kezelik.
Sok cukorbetegségben szenvedő ember zsibbadtságot és érzéketlenséget tapasztal a lábában, ezért még kritikusabbá válik, hogy megfelelően illeszkedő cipőt viseljenek, hogy ne alakuljanak ki fekélyek.
Arthritis
A kényelem a legfontosabb. A lábak alakja idősebb korban megváltozhat, és ez különösen akkor igaz, ha ízületi gyulladásban szenvednek - itt a méret és a szélesség illeszkedése lesz a szempont.
A bőr felsőrész általában a legkényelmesebb a lábproblémákkal küzdő emberek számára; a rugalmas talp szintén jobb lehet, kivéve, ha az orvos vagy a podiáter azt tanácsolja, hogy a merev talp jobb egy adott lábprobléma esetén.
A kalapácsujjakkal vagy kiemelkedő ízületekkel rendelkezők számára a sima, varrás nélküli bélés jobb. Vegye figyelembe, hogy szükség lehet speciális talpbetétekre vagy ortézisekre; amennyiben ilyeneket használnak, biztosítani kell, hogy elegendő hely legyen a biztonsági cipőben, különösen a lábujjak körül.
Plantar Fasciitis
A talpi fasciitis a lábfej alsó részén (plantar) az izmokat és idegeket körülvevő szövet (fascia) sérülése.
Károsodást okozhat a lábfej talpát túlságosan megterhelő túlsúly, vagy a hosszú ideig tartó állás, különösen a cipő megfelelő párnázottsága nélkül. A talpi fasciitis plantaris esetén gyakran fordul elő sarokgyulladás. A sarkantyú a sarok alsó részén lévő kalciumlerakódások, amelyek fájdalmat okozhatnak, de nem feltétlenül okoznak; a kalcium stressz vagy sérülés után rakódik le. A sarokcsont és a talpi fasciitis néha a sarokcsont-szindróma kifejezéssel kapcsolják össze.
A munkacipő vásárlásakor ellenőrizni kell, hogy a csizma mennyire rendelkezik alátámasztó párnázással, hogy a csizma képes-e extra párnázást felvenni betétek vagy egyedi ortézisek formájában, és hogy a csizma mennyire felel meg a munka igényeinek.
Széles lábak
A széles szerelvények közé tartozik a 2E (széles), a 4E (extra széles) és a 6E (extra, extra széles). győződjön meg róla, hogy a lábbeli rendelkezik megfelelő biztonsági jellemzőkkel, például acél vagy kompozit orrmerevítővel. A szélesebb fazonok a széles biztonsági cipők, csizmák és edzőcipők közül választhatók.
Padlófelület típusa
A biztonsági bakancsok kiválasztásakor gondoljon arra, hogy milyen felületen fogja viselni a lábbelit. A lábbeli önmagában nem szünteti meg a csúszásokat a szennyezett felületeken - több tényező is hozzájárulhat a balesethez, és a helyes házvezetés segíthet az incidensek megelőzésében. A lábbelik gondos kiválasztása azonban - a futófelület alapvető mintázatának kialakítása és a súrlódási szintek figyelembevétele érdekében - segít minimalizálni a csúszásveszélyt.
Amikor tehát a lábbelik kiválasztásával kapcsolatban a felület típusára gondolunk, vegyük figyelembe:
- futófelületi mintázat
- anyagtípus
- vizsgálati eredmények (felületi feltételek; súrlódás; sarokcsúszás; stb.)
- és kérjen további, a végfelhasználásra vonatkozó információkat a szállítótól.
- Ellenőrzés és karbantartás
Ellenőrzés
Míg a viselőjének, a környezetnek és a munka követelményeinek megfelelő biztonsági bakancsok és lábbelik kiválasztása alapvető fontosságú a megfelelő védelem biztosításához, a lábbelik ellenőrzése a cserére utaló jelek feltárása szempontjából szintén alapvető fontosságú.
Nincs egy általános érvényű képlet arra vonatkozóan, hogy pontosan mikor van itt az ideje a biztonsági cipő cseréjének, mivel számos változót kell figyelembe venni, például a munkahelyi veszélyeket, a cipő viselésének gyakoriságát, valamint a munkavállaló méretét és súlyát. Ha azonban kétséges, hogy a cipő már nem úgy működik, ahogyan kellene, akkor le kell cserélni.
Amikor a biztonsági lábbeliket vizsgálja, hogy szükséges-e a cseréjük, az acélbetétes cipőkön a sérülés vagy kopás szembetűnőbb jelei lehetnek, mint a kompozit anyagból készült betétes cipőkön. Ha például egy nehéz tárgy ráesik egy acélbetétes cipőre, az acélbetét horpadt lesz, és nem fog "visszarugózni", ami arra utal, hogy a cipőt ki kell cserélni. Ezzel szemben a kompozit anyagból készült cipők ugyanabban az esetben is megsérülhetnek, de megtartják a formájukat.
Vegyük figyelembe egy csúszásgátló biztonsági cipő futófelületét - ha a futófelületen vagy a talpazaton a kopás vagy a sérülés jelei mutatkoznak, a cipő valószínűleg cserére szorul.
Karbantartás
Az egyéni védőfelszerelést megfelelően gondozni és tárolni kell, amikor nem használják, pl. száraz, tiszta szekrényben. Ha újrafelhasználható, akkor tisztítani és jó állapotban kell tartani.
A hatékony karbantartás a következőket foglalja magában:
- vizsgálat - a hibák, sérülések, kopás, elhasználódás, szennyeződés stb. ellenőrzése;
- tesztelés - annak biztosítása, hogy az egyéni védőeszközök rendeltetésszerűen működjenek;
- tisztítás - beleértve adott esetben a fertőtlenítést is;
- javítás;
- csere.
Általánosságban elmondható, hogy a személyi védőeszközt a használata előtt meg minden esetben meg kell vizsgálni, hogy megfelelő állapotban van-e.
A gyártók karbantartási ütemterveit és utasításait is be kell tartani.
Védőeszközeiket, rendszeresen tisztítsuk és tegyünk meg mindent tisztántarthatósága érdekében.
Az egyéni védőeszközöknek van egy használható "szavatossági ideje". Ha az eltarthatósági időt meghaladja, vagy olyan súlyosan megsérül, hogy a javítás nem lehetséges vagy túl költséges, akkor ki kell cserélni.
Lépések a tökéletes biztonsági lábbelikhez, és valójában minden egyéni védőeszközhöz:
- Értékelje a veszélyt, és először más eszközökkel próbálja csökkenteni azt.
- Amennyiben munkája, munkakörülményei szükségessé teszik, keresse meg a legmegfelelőbb biztonsági lábbelit.
- Ellenőrizze, hogy a termék rendelkezik-e a megfelelő CE, EN biztonsági jelöléssel, és jó hírű beszállítótól származik-e.
- Konzultáljon a kollégáival, és próbálja ki velük a személyi védőfelszerelést.
- Kérdezze szakértő kollegánkat, érdeklődjön, olvasson utána.
Munkavédelmi bolt Budapest XIII. kerület Véső utca 11 szám alatt. Villanynagyker13.hu