Hogyan vásároljunk LED izzót
A LED-izzók vásárlása sok szempontból ugyanolyan, mint a hagyományos izzóké, mivel mindkettőnek ugyanaz a foglalata és búrája, és hasonló formában és színben kaphatók. De bár sok átfedés van a LED-ek és a hagyományos izzók között, van néhány kulcsfontosságú különbség is, amelyet szem előtt kell tartania, amikor eldönti, milyen LED-lámpát vásároljon, például:
- A lámpatest foglalatának típusa
- izzó alakja és sugárzási szöge
- Fényerő
- Színhőmérséklet
- Az izzót milyen funcióra szánjuk, mely helyiségbe szeretnénk használni
Nézzük meg közelebbről, hogyan is vásároljunk LED izzókat:
1. A foglalat típusa
A fényforrás alja, avagy a talp csatlakoztatja az izzót a foglalathoz, hogy elektromos kapcsolatot biztosítson és táplálja az izzót. Bár a megfelelő foglalat típus kiválasztása egyszerűnek tűnhet, a rossz foglalat típus választássa és megvásárlása nagyon gyakori hiba és sok bosszúságot, feleslegesen töltött időt eredményezhet. Ezért fontos, hogy vásárlás előtt tudja, pontosan milyen típust keressen.
A foglalatoknak 3 fő típusa létezik:
Az alapokat egy betű-szám-betű formátumot követő kódrendszerrel címkézik.
Íme egy gyors bontás arról, hogyan működik ez a rendszer:
- Első betű: Az alap típusát jelzi, pl. csavaros vagy bajonettes.
- Szám: Az alap átmérőjét vagy a csapok közötti távolságot jelzi, mm-ben mérve.
- Második betű: A csapok vagy érintkezők számát jelzi, általában építészeti vagy szalagfényeknél, de gyakrabban ez a betű elhagyható, sőt az egyszerűség kedvéért amennyiben nincs jelentősége, el is hagyják.
Ha többet szeretne megtudni a különböző típusú kupakokról és talpakról, valamint a kódolási rendszer részletesebb megismeréséhez tekintse meg útmutatónkat ITT ---
2. Izzó alakja és sugárzási szöge
A LED-ek a szabványos izzóformák mindegyikében kaphatók, így könnyen cserélhető, helyettesíthető vele a hagyományos izzó. Néha az izzó alja másképp néz ki - általában fém vagy műanyag burkolatú -, mert ez valójában egy hűtőborda. Egyébként a formák könnyen felismerhetők:
Hagyomáso izzó | Gyertya izzó | Golf labda izzó |
Oriás gömb izzó | Henger izzó | |
Reflektor izzó | Kapszula izzó | GU10 Spot izzó |
Az, hogy melyik formát válassza, attól függ, hogy milyen helyiségben, milyen más elektronikai készülékbenkívánjuk használni és milyen hangulatot szeretnénk teremteni. Néhány lámpatestnek speciális méret- vagy alakkövetelményei vannak, amelyeket figyelembe kell vennie, de ezeken a korlátozásokon túlmenően vegye figyelembe a lámpáját, és válasszon olyan izzóformát, amely illik hozzá.
Az izzóforma kiválasztásakor fontos megjegyezni, hogy kétféle izzótípus létezik, amelyek mindegyike más sugárzási szöggel rendelkezik: irányított és minden irányú:
- Irányított: A fény egy adott irányba fókuszálódik, hasonlóan a reflektorokhoz.
- Mindenirányú: A fény minden irányba vetül.
Általában az izzó formája alapján meg lehet állapítani, hogy melyik típusú fényt bocsátja ki; például az olyan formák, mint a reflektorok és a GU10-esek jellemzően irányítottak, míg a standard és a gömb alakúak többnyire minden irányban vetik fényüket. A LED-ek esetében azonban néha a hűtőborda és az izzó egyéb tervezési elemei korlátozzák a sugárzás szögét, és irányított izzót hoznak létre.
Minden 360°-nál kisebb sugárzási szög irányított világításnak minősül.
Általános szabályként megfogalmazható, hogy a szűkebb sugárzási szögűek jól alkalmazhatóak konkrét megvilágításhoz, míg a szélesebb sugárzási szögek jól működnek környezeti világításként.
3. Fényerő
A LED izzó kiválasztásakor ne feledje, hogy a fényerőt az izzó lumen (lm) szintje alapján választja ki, nem pedig a wattok alapján. A wattok az energiafelhasználás mértékegységei, és mivel a LED-ek sokkal kevesebb energiát igényelnek ugyanolyan fényerő létrehozásához, mint az izzók vagy a CFL-izzók, a fényerősség szintjének energiafelhasználással való leírása már nem pontos.
Mint a legtöbb világítási mód, a kívánt fényerősség szintje is attól függ, hogy mi a célunk vele. Az erős fény éberebbé és figyelmesebbé tesz, így ideális az ideális konkrét területek, tárgyak megvilágítására, míg az alacsonyabb fényerősségű lámpák pihentetőbb környezetet teremtenek, amely alkalmas a hálószobába vagy a nappali állandó megvilágításának.
4. Korrelált színhőmérséklet
A korrelált színhőmérséklet (CCT) vagy egyszerűen "színhőmérséklet" a LED-ek fehér színének meghatározott árnyalatát írja le. A CCT-t kelvin fokban adják meg: minél magasabb a hőmérséklet, annál hűvösebbnek vagy kékesebbnek tűnik a szín. Ha meleg fehér fényt keres, amely a gyertya aranyló ragyogásához hasonlít, akkor 3000k-nál alacsonyabb színűre van szüksége.