Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kulcs kisokos

Kulcs kisokos

A szerszámok világában rengeteg különböző eszközzel találkozhatunk, melyek közül több is a kulcs elnevezést kapta. Ezek használati célja igen változatos, nézzük is meg együtt, melyik milyen esetben alkalmazható.

Csavarkulcs

A kulcsok talán legismertebb verziói a csavarkulcsok. Ezek között találhatunk állítható fejű és fix kulcsnyílású verziókat is. Előbbit a különböző csavarfejekhez igazíthatjuk. Beállítása fokozatmentes, így bármilyen szögletes fejű anyacsavar meghízható vele. Utóbbi verzióval értelemszerűen csak adott méretű csavarokat húzhatunk meg.

 

A csavarkulcsok változatai:

Villáskulcs:

Csavaranyák és hatlapfejű csavarok meghúzására és kioldására használható. Felülete nem öleli teljesen körbe a csavart, feje 15 fokos szögben el van fordítva, így könnyeddé teszi a csavarozás mozdulatát. Fix verziói a csavarméretekhez igazodnak, mely háztartási használat esetén 6-22 mm-ig terjed, munkagépek szerelésénél pedig 30 mm-nél kezdődik.

Csillagkulcs:

Hatlapfejű csavarokhoz használható. Előnye, hogy teljesen körbefogja a csavart, nem csak két oldalát, így nem nyomja fel a hatszög sarkait. Ennek a kulcstípusnak belső falazata dupla fogazatú, így hatékonyabb csavarozást eredményez. Elterjedt verziója még a Torx fogazatú kulcs is, melynek előnye, hogy a horonyban a behajtó hegy jóval nagyobb felületen érintkezik a csavarral, így szilárdabban kapaszkodik.

A villás és csillagkulcs típusai:

  • Egyoldalú
  • Kétoldalú

Mérete a szomszédos csavarméretekhez készül.

Ennek egyik vége villáskulcs, a másik pedig csillag, így mindkettő előnyeit ki lehet használni.

Erre a típusú csillag-villáskulcsra azért nőtt meg az igény, mivel a szűk helyen való szereléshez az előző típusúak nem a legkényelmesebbek. Mivel a racsnis kulcs csak egy irányba húz, így nem kell minden húzás után levenni a kulcsot, majd visszatenni az újabb csavarozáshoz, hanem a szár visszaforgatása után újra húzhatunk rajta egyet. Ez sokkal kényelmesebb teszi a munkát.

Dugókulcs

A feje zárt, henger alakú. Egyik végén a csillagkulcshoz hasonló kialakítású fogazat van. Belső fogazata sok esetben hatszög vagy tizenkétszög alakú, ez fogja a csavart. A másik végén egy négyzet alakú nyílás van, ebbe kell bepattintani a hajókart vagy a nyomatékkulcsot.

 

Csőkulcs

Amikor a csavarkulcsok használatára nincs lehetőségünk érdemes csőkulcsot használni. A csőkulcsot az erre a célra készített furatokba helyezett forgatótüskével forgathatjuk meg. Mivel ezek nem vízszintesen, hanem függőlegesen csavarozhatóak, így megkönnyítik a szerelés menetét.

Körmös kulcs

Vannak esetek, mikor az anyacsavart hengeresre készítik, így ezekben az esetekben körmös kulcsokat kell használnunk.

Előfordulhat, hogy nagyméretű csapokra vagy tengelyekre vágott menetre kell anyát szerelni. Ilyenkor a nagy méret vagy a jobb helykihasználás miatt az anyát hengeresre készítik. Hengeres anyák kerületére vagy homlokfelületére hornyokat vagy furatokat készítenek. Ezekben az esetekben a hornyok vagy a furatok segítségével húzzuk meg, ill. oldjuk a csavaranyát. A körmös kulcsok is sokfélék lehetnek.

 

Imbuszkulcs

Két fő csoportja létezik. Az egyik az „L” alakú verzió, amelyet például kerékpárok, bútorokok vagy gépjármű fékek szerelésére használnak. Vannak továbbá „T” alakú kulcsok, melyek az L alakú verziók és a csavarhúzók minden pozitívumát ötvözik. Segítik a csavarok gyors kipörgetését.

Villanyszerelési, szerszám és munkavédelmi szaküzlet a XIII kerület Véső utca 11. szám alatt.

Az oldal tetejére