Útmutató halogén izzó vásárlásához
![]() |
A halogénlámpák a hagyományos izzólámpákhoz hasonlóan volfrámszálat használnak, de egy kapszulában kis mennyiségű halogéngázzal (például jóddal vagy brómmal) vannak töltve. Olvasson tovább, hogy többet megtudjon.
Hogyan működnek a halogének?
A volfrámszál és a halogéngáz kombinációja egy halogénciklusnak nevezett kémiai reakciót idéz elő. Ez a reakció aztán azt eredményezi, hogy a kipárolgott volfrám a halogéngázzal halogenidet - két elemből álló vegyületet - képez. Amikor a halogenid elég magas hőmérsékletet ér el, a halogenid szétesik, és a volfrám visszatelepszik az izzószálba, meghosszabbítva ezzel a lámpa élettartamát. Ez a reakció a lámpa tisztaságát is megőrzi, míg egy közönséges izzólámpában az izzószál az üveg izzó belsejében rakódik le, ami idővel csökkenti annak tisztaságát.
A halogén izzóknak két fajtája létezik
- Alacsony feszültségű (de nem energiatakarékos), mennyezetbe (úgynevezett "down-lighterek") és falba süllyesztett izzók. Ezek általában MR16-os izzók, és rejtett transzformátorral rendelkeznek, amely a 230-as hálózati feszültségről az izzók 12 voltos feszültségére csökkenti a feszültséget. Ezeket "reflektoroknak" is nevezik, mivel irányított fényt adnak.
- Nyitott foglalatokba, jellemzően GU10 foglalatokba helyezett izzók. Ezek általában konyhákban, spotlámpás mennyezeti rudakon vagy mennyezeti lemezeken találhatók. Bár népszerűek, nem feltétlenül a legpraktikusabbak, mivel árnyékot vetnek és sok hőt termelnek. Lehetőség van azonban kompakt fénycsövek ("alacsony energiafelhasználású" izzók) vásárlására, amelyek helyettesítik ezeket, így energiatakarékosabb és kevésbé irányított fényt adnak. A még energiatakarékosabb megoldás érdekében LED-es helyettesítőket is felszerelhet. További információkért lásd a LED izzó vásárlói útmutatót.
Izzólámpák cseréje halogénre
Az energiatakarékos halogéntechnológiát széles körben használják az izzók kiváltására szolgáló utólagos termékekben, amelyek közül sok izzót a közelmúltbeli uniós jogszabályok értelmében fokozatosan kivontak a forgalomból. A halogéntechnológia a régi technológiánál valamivel hűvösebb, fényesebbnek tűnő fényt biztosít, és az izzólámpáknál jobban adja vissza a rövid hullámhosszú színeket (pl. ibolya és kék színek).
Az energiatakarékos halogén izzók az izzó GLS izzók, gyertyák, "R" fényvisszaverők, gömbök és golflabdák gazdaságos alternatívájaként kaphatók, mivel a halogén élettartama általában kétszerese az izzóéhoz képest.
A halogén izzók típusai és felhasználásuk
A halogén izzók számos különböző típusban és stílusban kaphatók, amelyek mindegyike más-más felhasználásra alkalmas.
Nagyfeszültségű halogén spotlámpák
Példák: GU10
A halogén az egyik elsődleges technológia a reflektoroknál, részben a rendelkezésre álló fantasztikus termékválasztéknak köszönhetően. Népszerűségének másik oka a kiváló színvisszaadás. A halogén izzó a látható spektrum minden színét magában foglalja a fényében, ami azt jelenti, hogy a színeket nagyobb következetességgel jeleníti meg, mint a LED vagy a fénycsöves technológiák.
A GU10 spotlámpa messze a legelterjedtebb hálózati feszültségű halogén reflektortípus. Használják akcentusvilágításban, feladatvilágításban és általános világításban. A GU10 izzók úgynevezett "twist and lock" talpat használnak, amelyet a Sylvania 1996-ban vezetett be. Ez a talp nagyon biztonságos elektromos érintkezést biztosít, elvileg hasonlóan a bajonettsapkához. A GU10-es izzók egyik meghatározó tényezője, hogy az infravörös hő mindig előre vetül a fénysugárban, míg sok azonos méretű (50 mm átmérőjű) MR16-os kisfeszültségű izzó dichroikus szűrőt használ a hő elvezetésére az izzó hátulján keresztül.
A GZ10 izzó egy viszonylag ritka nagyfeszültségű izzó, amely a hőt egy dichroikus szűrő segítségével vezeti el az izzó hátulján keresztül. A GZ10 nem alkalmas a legtöbb GU10-es lámpatestben való használatra - annak ellenére, hogy a csapok elrendezése megegyezik, nem fog illeszkedni, mivel a GU10-es izzónak ferde talpa van, míg a GZ10-es izzónak szögletes a talpa. A lámpatesteken általában a "nincs hideg fény" szimbólum jelzi a GZ10-zel való összeférhetetlenséget.
Kisfeszültségű halogén spotlámpák
Példák: MR11 & MR16
A halogén AR111 spotlámpákat gyakran használják üzletekben vagy bemutatótermekben, és általában fémblokkal vannak ellátva az izzószál felett, hogy megakadályozzák a vakítást. A masszívan népszerű MR16-ot mindenki szereti, részben a sokféle kialakítás és sugárzási szög miatt.
A kisfeszültségű spotlámpák kaphatók alumínium bevonatú reflektorral, amely előrevetíti az infravörös hőt, vagy dichroikus szűrővel, amely átengedi az infravörös hőt a lámpa hátulján. Emiatt a dichroikus reflektorok hasznosak hőérzékeny tárgyak, például élelmiszerek, műalkotások vagy textíliák bemutatására.
A kisfeszültségű reflektorok egyik előnye, hogy élesebb, világosabb fényminőséget biztosítanak a hálózati feszültségű társaikhoz képest. A kijelzővilágításon kívül a kisfeszültségű halogén spotlámpák gyakoriak az alulvilágításban és a vezetékes világítási rendszerekben.
Az alacsony feszültségű halogén spotlámpák a következő foglalatokat használják:
- AR111 = G53
- MR8 és MR11 = GU4
- MR16 = GU5.3
A hálózati feszültségű halogénlámpáktól eltérően minden kisfeszültségű halogénlámpa 12V-os transzformátort igényel, amely a hálózati feszültséget a maximális terheléstől függően egy vagy több kisfeszültségű izzóra csökkenti.
Lineáris halogének
Az R7S talppal rendelkező lineáris halogénlámpák a reflektoroknál és a biztonsági lámpáknál találhatók. A lámpa izzószála teljes hosszában megtámasztva van, és a kerek talpak mindkét végén rugós érintkezőkbe illeszkednek. Az izzó élettartamának fenntartásához az izzószálnak vízszintesen kell maradnia, innen ered a név.
A speciális halogén R7S hőlámpák között vannak köpenyes és köpeny nélküli változatok. A köpenyes lámpák általában hosszabb élettartamúak, mivel védve vannak a szennyeződésektől, például az élelmiszerektől. A hőlámpák átlátszó, rubinszínű vagy aranyszínű kivitelben kaphatók; az átlátszó kivitel ott használatos, ahol a hő mellett a halogén fényes fehér fényére is szükség van, míg a rubinszínű vagy aranyszínű kivitelek visszafogják a fénykibocsátást olyan alkalmazásoknál, ahol elsősorban hőre van szükség.
Kapszulák
A halogén kapszulákat olyan alkalmazásokban használják, mint a lakókocsi világítás, a hajóbevilágítás, a karnisvilágítás vagy az asztali világítás. Alacsony feszültségű G4 vagy GY6,35 típusok, illetve hálózati feszültségű G9 formátumban kaphatók. A nevükben szereplő utótagszámok a két tűközéppontjuk közötti milliméteres távolságon alapulnak.
A G9 a legkompaktabb hálózati feszültségű halogén izzó, és mivel nem igényel 12V-os transzformátort, széles körben használják rendkívül kis méretű lámpatestekben.
Nagy teljesítményű speciális halogén kapszulák is kaphatók olyan alkalmazásokhoz, mint a színházi, TV-, film- vagy projektorvilágítás.
Izzó típusa | Felhasználási terület |
---|---|
Nagyfeszültségű spotlámpa | Kiemelő világítás, munkavilágítás, általános világítás |
Kisfeszültségű spotlámpa - Dichroic szűrő nélkül | Üzletek vagy bemutatótermek display világítása, downlightok, vezetékes világítási rendszerek |
Alacsonyabb feszültségű reflektor - dikroikus szűrővel | Hőérzékeny tárgyak (pl. élelmiszerek) megvilágítására |
Lineáris halogén reflektorok | Vezetőfények, biztonsági világítás |
Kapszulák | Lakókocsi világítás, hajóbevilágítás, karnisvilágítás, asztali világítás, kis lámpatestek; színház-, TV-, film- vagy projektorvilágítás. |